29 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

29

дваесет и девет
28 29 30
Реден број: дваесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XXIX
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

29 (дваесет и девет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 28 а претходник на бројот 30.

Наука и астрономија[уреди | уреди извор]