28 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

28

дваесет и осум
27 28 29
Реден број: дваесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XXVIII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

28 (дваесет и осум) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 27 а претходник на бројот 29.