27 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

27

дваесет и седум
26 27 28
Реден број: дваесет и седми
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XXVII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

27 (дваесет и седум) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 26 а претходник на бројот 28.