144 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

144

сто четириесет и четири
143 144 145
Редно: сто четириесет и четврт
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLIV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

144 (сто четириесет и четири)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 143 а претходник на бројот 145.

Наводи[уреди | уреди извор]