145 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

145

сто четириесет и пет
144 145 146
Редно: сто четириесет и петти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

145 (сто четириесет и пет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 144 а претходник на бројот 146.

Наводи[уреди | уреди извор]