Прејди на содржината

146 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

146

сто четириесет и шест
145 146 147
Редно: сто четириесет и шести
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLVI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

146 (сто четириесет и шест)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 145 а претходник на бројот 147.

Наводи[уреди | уреди извор]