147 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

147

сто четириесет и седум
146 147 148
Редно: сто четириесет и седми
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLVII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

147 (сто четириесет и седум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 146 а претходник на бројот 148.

Наводи[уреди | уреди извор]