214 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

214

двесте и четиринаесет
213 214 215
Редно: двесте и четиринаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXIV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

214 (двесте и четиринаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 213 а претходник на бројот 215.

Наводи[уреди | уреди извор]