120 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

120

сто и дваесет
119 120 121
Редно: сто и дваесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

120 (сто и дваесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 119 а претходник на бројот 121.