119 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

119

сто и деветнаесет
118 119 120
Редно: сто и деветнаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

119 (сто и деветнаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 118 а претходник на бројот 120.

Наводи[уреди | уреди извор]