118 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

118

сто и осумнаесет
117 118 119
Редно: сто и осумнаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

118 (сто и осумнаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 117 а претходник на бројот 119.

Наводи[уреди | уреди извор]