158 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

158

сто педесет и осум
157 158 159
Редно: сто педесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CLVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

158 (сто педесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 157 а претходник на бројот 159.

Наводи[уреди | уреди извор]