256 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

256

двеста педесет и шест
255 256 257
Редно: двеста педесет и шести
Делители:
Факторизација:
Римски: CCLVI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

256 (двеста педесет и шест)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 255 а претходник на бројот 257.