255 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

255

двеста педесет и пет
254 255 256
Редно: двеста педесет и петти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCLV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

255 (двеста педесет и пет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 254 а претходник на бројот 256.