132 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

132

сто триесет и два
131 132 133
Редно: сто триесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXXII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

132 (сто триесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 131 а претходник на бројот 133.

Наводи[уреди | уреди извор]