133 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

133

сто триесет и три
132 133 134
Редно: сто триесет и трет
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXXIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

133 (сто триесет и три)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 132 а претходник на бројот 134.

Наводи[уреди | уреди извор]