90 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

90

деведесет
89 90 91
Редно: деведесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: XC
Двоично: 1011010
Осмеречно: 132
Шеснаесетеречно: 5A
Природен број   Список на природни броеви

90 (деведесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 89 а претходник на бројот 91.