Прејди на содржината

248 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

248

двесте четириесет и осум
247 248 249
Редно: двесте четириесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXLVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

248 (двесте четириесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 247 а претходник на бројот 249.

Наводи[уреди | уреди извор]