Прејди на содржината

249 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

249

двесте четириесет и девет
248 249 250
Редно: двесте четириесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXLIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

249 (двесте четириесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 248 а претходник на бројот 250.

Наводи[уреди | уреди извор]