239 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

239

двесте триесет и девет
238 239 240
Редно: двесте триесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXXIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

239 (двесте триесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 238 а претходник на бројот 240.

Наводи[уреди | уреди извор]