240 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

240

двесте четириесет
239 240 241
Редно: двесте четириесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXL
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

240 (двесте четириесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 239 а претходник на бројот 241.

Наводи[уреди | уреди извор]