238 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

238

двеста триесет и осум
237 238 239
Редно: двеста триесет и осум
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXXVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

238 (двеста триесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 237 а претходник на бројот 239.