95 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

95

деведесет и пет
94 95 96
Реден број: деведесет и петти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XCV
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

95 (деведесет и пет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 94 а претходник на бројот 96.