96 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

96

деведесет и шест
95 96 97
Реден број: деведесет и шести
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XCVI
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

96 (деведесет и шест) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 95 а претходник на бројот 97.