Прејди на содржината

259 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

259

двесте педесет и девет
258 259 260
Редно: двесте педесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCLXI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

259 (двесте педесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 258 а претходник на бројот 260.

Наводи[уреди | уреди извор]