258 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

258

двесте педесет и осум
257 258 259
Редно: двесте педесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CCLVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

258 (двесте педесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 257 а претходник на бројот 259.

Наводи[уреди | уреди извор]