Прејди на содржината

190 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

190

сто деведесет
189 190 191
Редно: сто деведесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXC
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

190 (сто деведесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 189 а претходник на бројот 191.

Наводи[уреди | уреди извор]