Прејди на содржината

180 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

180

сто и осумдесет
179 180 181
Редно: сто осумдесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CLXXX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

180 (сто осумдесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 179 а претходник на бројот 181.