330 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

330

триста триесет
329 330 331
Редно: триста триесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCCXXX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

330 (триста триесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 329 а претходник на бројот 331.

Наводи[уреди | уреди извор]