329 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

329

триста дваесет и осум
328 329 330
Редно: триста дваесет и девет
Делители:
Факторизација:
Римски: CCCXXVIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

329 (триста дваесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 328 а претходник на бројот 330.

Наводи[уреди | уреди извор]