328 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

328

триста дваесет и осум
327 328 329
Редно: триста дваесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CCCXXVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

328 (триста дваесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 327 а претходник на бројот 329.

Наводи[уреди | уреди извор]