224 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

224

двеста дваесет и четири
223 224 225
Редно: двеста дваесет и четврт
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXIV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

224 (двеста дваесет и четири)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 223 а претходник на бројот 225.