32 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

32

триесет и два
31 32 33
Реден број: триесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XXXII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

32 (триесет и два) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 31 а претходник на бројот 33.

Во науката[уреди | уреди извор]