32 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

32

триесет и два
31 32 33
Редно: триесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: XXXII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

32 (триесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 31 а претходник на бројот 33.

Во науката[уреди | уреди извор]