220 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

220

двеста и дваесет
219 220 221
Редно: двеста и дваесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

220 (двеста и дваесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 219 а претходник на бројот 221.