40 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

40

четириесет
39 40 41
Редно: четириесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: XL
Двојно:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

40 (четириесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 39 а претходник на бројот 41.