156 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

156

сто педесет и шест
155 156 157
Редно: сто педесет и шести
Делители:
Факторизација:
Римски: CLVI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

156 (сто педесет и шест)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 155 а претходник на бројот 157.

Наводи[уреди | уреди извор]