34 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

34

триесет и четири
33 34 35
Реден број: триесет и четврт
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XXXIV
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

34 (триесет и четири) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 33 а претходник на бројот 35.