153 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

153

сто педесет и три
152 153 154
Редно: сто педесет и трет
Делители:
Факторизација:
Римски: CLIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

153 (сто педесет и три)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 152 а претходник на бројот 154.

Наводи[уреди | уреди извор]