152 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

152

сто педесет и два
151 152 153
Редно: сто педесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: CLII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

152 (сто педесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 151 а претходник на бројот 153.

Наводи[уреди | уреди извор]