84 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

84

осумдесет и четири
83 84 85
Реден број: осумдесет и четврт
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: LXXXIV
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

84 (осумдесет и четири) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 83 а претходник на бројот 85.