83 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

83

осумдесет и три
82 83 84
Реден број: осумдесет и три
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: LXXXIII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

83 (осумдесет и три) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 82 а претходник на бројот 84.