138 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

138

сто триесет и осум
137 138 139
Редно: сто триесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXXVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

138 (сто триесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 137 а претходник на бројот 139.

Наводи[уреди | уреди извор]