159 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

159

сто педесет и девет
158 159 160
Редно: сто педесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CLIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

159 (сто педесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 158 а претходник на бројот 160.

Наводи[уреди | уреди извор]