Прејди на содржината

54 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

54

педесет и четири
53 54 55
Редно: педесет и четири
Делители:
Факторизација:
Римски: LIV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

54 (педесет и четири)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 53 а претходник на бројот 55.