232 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

232

двесте триесет и два
231 232 233
Редно: двесте триесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXXII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

232 (двесте триесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 231 а претходник на бројот 233.

Наводи[уреди | уреди извор]