148 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

148

сто четириесет и осум
147 148 149
Редно: сто четириесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

148 (сто четириесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 147 а претходник на бројот 149.

Наводи[уреди | уреди извор]