Прејди на содржината

233 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

233

двесте триесет и три
232 233 234
Редно: двесте триесет и трет
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXXIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

233 (двесте триесет и три)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 232 а претходник на бројот 234.

Наводи[уреди | уреди извор]