45 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

45

четириесет и пет
44 45 46
Реден број: четириесет и петти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XLV
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

45 (четириесет и пет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 44 а претходник на бројот 46.