Прејди на содржината

196 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

196

сто деведесет и шест
195 196 197
Редно: сто деведесет и шести
Делители:
Факторизација:
Римски: CXCVI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

196 (сто деведесет и шест)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 195 а претходник на бројот 197.

Наводи[уреди | уреди извор]