15 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

15

петнаесет
14 15 16
Реден број: петнаесетти
Делители: 1,3,5,15
Факторизација: 3 \cdot 5
Римски броеви: XV
Бинарно: 1111
Октално:
Хексадецимално: F
Природен број   Листа на природни броеви

15 (петнаесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 14 а претходник на бројот 16.